Co to jest potencjometr i jaka jest jego zasada funkcjonowania? Jakie są rodzaje potencjometrów?

Potencjometr jest rezystorem zmiennym, jego wartość można zmieniać sposobem mechanicznym. Ma trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, trzecie zaś podłączenie jest do ślizgacza, jest w stanie on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry jesteśmy w stanie produkować w różnorodnych wykonaniach, ważne jest przyszłe wykorzystanie. Potencjometr tablicowy nadaje się do montażu, na przykład na płycie czołowej. Trzeba go zamontować za pomocą nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Czasem zamontowuje się go trochę inaczej, kątowo na płytce, a jedynie oś przechodzi przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, jaki ma kształt kulisty, ma też oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jeżeli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka zrobiona jest w postaci linii prostej.

sklep MS Elektronik

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Do mniej skomplikowanych, łatwiejszych zastosowań powinniśmy używać tani węglowy materiał oporowy, lecz bardziej zaawansowane powinny mieć cermet, jaki jest w stanie przewodzić tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to model potencjometru tablicowego. Wytwarza się go w dwóch standardowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, pozwala on na bardziej skrupulatne ustawienie. Drugi z nich – jednoobrotowy, plus tor plastiku przewodzącego. Ma dużą rozdzielczość i spory czas życia, może być stosowany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, określone też trymerami wytwarzane są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to śmiało przekonaj się, co się znajduje w ofercie cymbergaj wynajem, która odnosi się do pokrewnej tematyki.

Przeważnie są one bardziej małe niż potencjometry tablicowe, nie posiadają co więcej osi i kołnierza gwintowanego, stawia się im też bardziej małe wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, bardzo często tylko 200 obrotów. Bierze się to z tego, iż następuje bardzo duży odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w obszarze styku, dlatego ażeby móc mieć wysoką stabilność. Trymery występują w swoich typach. Jedne posiada tor prostolinijny i długą nagwintowaną oś która przesuwa ślizgacz, natomiast drugi posiada tor obrotowy, a ślizgacz przesuwa się za pomocą ślimaka. Jak więc widać, aby dobrać konkretny potencjometr dla naszych potrzeb musimy się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie. Kiedy wybierzemy odpowiedni, nasz potencjometr będzie mógł być wykorzystywany przez bardzo długi okres czasu.