Co wypada wiedzieć na temat słuchowisk jakie można usłyszeć w radio?

W dobie dostępu do programów telewizyjnych niemal zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młode pokolenie naszych rodaków nawet nie do końca wie, czym one były.

W nieprawdopodobnie wielkim skrócie słuchowisko może być pewnego typu teatrem radiowym. W odróżnieniu tak naprawdę o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było tak naprawdę słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska pojawiły się w Anglii. Było to w latach 20-tych minionego wieku.

Nie czekaj! Jeśli intryguje Cię ciekawa treść (https://operakameralna.pl/events/kategoria/stacjonarne/), to czym prędzej musisz wejść w podany link. Tam wyszukasz sporo dodatkowych detali z nią związanych.

Słuchowiska niezwykle szybko trafiły także do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym angielskim słuchowisku. Nasi słuchacze radia mieli okazję pierwszy raz usłyszeć transmitowaną na żywo inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego noszącego tytuł “Wesele”. Pierwsze narodowe słuchowiska radiowe, które transmitowane były w czasie międzywojennym nadawano zawsze na żywo, dopiero a krótko przed nastaniem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Niestety, z tych dawnych nagrań, które nagrano przed wojną nic nie zostało. Aby dowiedzieć się więcej wejdź na propozycje słuchowisk z Fonopolis.

Spiker radiowy

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk powrócono po zakończeniu wojny. Coraz więcej słuchowisk zrealizowana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. U schyłku lat pięćdziesiątych w Polskim Radio rozpoczęto nadawanie jedno z mocniej popularnych słuchowisk, które zatytułowano „Matysiakowie”. W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze słuchali kolejnego, niezwykle na czasie słuchowiska pod tytułem „W Jezioranach”. Oba te słuchowiska nadal są co jakiś czas transmitowane. Popularność obu tych audycji utrzymuje się na stałym od lat poziomie. Pozyskały już w dużym stopniu radiowej telenoweli. Przede wszystkim większość radiowych słuchowisk to twory dla dorosłych. Ale Polskie Radio pamiętało zawsze także o swoich młodych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla małych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zrealizowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem niezwykle skomplikowanym. Potrzebny jest nie tylko sprawdzony scenariusz, ale również doskonali aktorzy. Bez wątpienia jest to droga do osiągnięcia oczekiwanego sukcesu.