Czy przewody gazowe w kuchniach mogą być „otwarte”?

Gaz jest stosunkowo tanim oraz bardzo wygodnym źródłem ciepła. Jeśli w pobliżu domu mamy dostęp do jakiejś sieci gazowej, to należałoby to wykorzystać do ogrzewania budynku i do przygotowywania gorącej wody.

kuchenka

Autor: Gatta
Źródło: Gatta

Na tym jednak dobrze byłoby poprzestać oraz nie poszerzać jego zastosowań na kuchnię. Standardowa kuchenka gazowa nie jest warta polecenia. Zdecydowanie bardziej korzystne wyjście to popularna płyta indukcyjna i płyta ceramiczna. Już taki pierwszy argument przemawiający przeciwko kuchniom gazowym powinien być decydujący. Powinniśmy pamiętać o tym, że gaz jest zwyczajnie niebezpieczny.

Dzisiaj przedstawiamy ten artykuł – jeżeli jest on pomocny też dla Ciebie, to kliknij, a więcej zobaczysz tu (https://www.viva-system.pl/oferta/lasery.html). Sprawdź, może to także wyda Ci się cenne.

Media często nam o tym mówią powiadamiając nas o następnych ofiarach nieszczelnych instalacji. Przeróżne osoby mogłyby pomyśleć, że jeżeli posiadamy zrezygnować z wykorzystania kuchenek gazowych, to na pewno musimy także rezygnować z kotłów centralnego ogrzewania na gaz. Jednak różnice w instalacji oraz w wykorzystywaniu tych dwóch sprzętów jest bardzo znaczna. Do kotłów to paliwo jest doprowadzane z zewnętrznego źródła za pomocą krótkiego przewodu i po podłączeniu nikt przy tym nic nie wykonuje.

Berlin
telewizor

Autor: Samsung Electronics
Źródło: Samsung Electronics
Tymczasem do kuchenki gazowej należy wprowadzić gaz rurami w głąb budynku czasami nawet kilkanaście metrów. Liczba miejsc, w których mogą zaistnieć potencjalne nieszczelności powiększa się zatem wielokrotnie. Dotyczy to przede wszystkim miejsc połączeń przewodów. Ponadto zgodnie z przepisami wszystkie przewody muszą być odkryte, aby gazownicy zawsze mogli sprawdzić szczelność tego typu przewodów, przy czym ponieważ nie prezentuje się to schludnie duża ilość ludzi je zabudowuje. Niebezpieczeństwo wybuchem nie jest jedyną wadą kuchenek gazowych. Każdy palnik to źródło otwartego ognia.

Po zgaszeniu długo pozostaje gorący, zatem bardzo łatwo można się sparzyć. Poza tym niełatwo jest wyczyścić kuchenkę, zwłaszcza gdy posiłki, które w czasie gotowania wykipiały, przypaliły się na powierzchni kuchenki.