Jak dużo mogą zarabiać w Polsce tacy specjaliści jak programiści?

ProgRAMiści w Polsce mogą zarobić naprawdę dużo. Ich przeciętna wypłata wynosi czasami 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika ze stworzonego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału aktualnego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest naturalnie wiele uwarunkowań, od jakich uwarunkowana jest ostateczna wielkość pensji. Przykładowo programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 złotych brutto, natomiast ten, który prowadzi swoją firmę na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakiego rodzaju technologie są obecnie najbardziej opłacalne – najbardziej opłacalne są Spring (15 000 zł) czy Angular (12 tys. brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia niezwykle ciekawą opcją od dużej ilości lat jest język Java (obecnie średnio jest to 11000 złotych brutto w wypadku umowy o pracę i nieco ponad 14000 zł netto w przypadku B2B). Zarobki brutto według technologii (sprawdź systemy identyfikacji rfid) w przypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy złotych, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 zł, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 tysięcy zł, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 oraz PHP od 6 do ok. 10000 złotych.

Programista zarabia inne sumy w przypadku postaci kooperacji, tzn. zarabia nieco mniejsze kwoty w przypadku pracy zdalnej oraz jego zarobki odróżniają się od stopnia komplikacji. W obu wypadkach odmienność to kilka tys. zł na miesiąc. Jeżeli chodzi o to, jak zacząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są bardzo potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety wciąż ich brakuje. Wynika to m.in. z tego, że obecnie panuje ogólne przekonanie, jako by nauka była trudna oraz długotrwała.

To prawda, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na tym etacie, jednak osoby zainteresowane mogłyby korzystać dla przykładu z bootcampów, takich jak te, które są organizowane przez różne serwisy internetowe. W trakcie takiego bootcampu ukierunkowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.