Jak wyglądało w przeszłości przechowywanie żywnościowych produktów w niskiej temperaturze, obecnie używane urządzenia chłodnicze

Już w starożytnych czasach ludzie umieli w pewnym zakresie stosować śnieg oraz lód do ochładzania różnych rzeczy. Trzymane w chłodnych jaskiniach bryły śniegu lub logu pozwalały na to, żeby przed dłuższy czas utrzymywać odpowiednio niską temperaturę. Innymi sposobami na magazynowanie śniegu były doły wyłożone słomą, taką metodę z kolei wykorzystywali mieszkańcy Rzymu.

egipt

Autor: Egypt Excursions Online
Źródło: http://www.flickr.com
W dawnych czasach powstawać również zaczęły pierwsze wersje chłodziarek. To właśnie w Indiach i Egipcie zaczęto wykorzystywać porowate naczynia, w których efekt chłodzący był otrzymywany przez odparowanie z nich wody. W XIX wieku chłodnictwo zaczęło się bardzo intensywnie rozwijać, między innymi dlatego, że został odkryty wpływ wyższej temperatury na rozwój grzybów i mikroorganizmów. (Ocieplanie poddaszy pianką) Urządzenia chłodzące wykorzystywać też zaczęto do utrwalania i konwersowania żywności. Aktualnie wykorzystuje się do tego szereg rozmaitych urządzeń, spośród jakich niektóre potrafią wytworzyć temperaturę nawet do -270 stopni.izolacje z pianki

klimatyzacja

Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Po urządzenia chłodnicze chętnie sięgają różne dziedziny przemysłu.

Jeżeli tematyka, która została przedstawiona w niniejszym wpisie jest warta Twojej uwagi, to poza tym zobacz link w serwisie (http://lombardtargowek.pl/).

Chyba największym odbiorcą takiego urządzeń stał się przemysł spożywczy, ponieważ dzięki ich zastosowaniu można przechowywać dowolną żywność przez pożądany okres czasu. W praktyce przeważnie chłodnicze urządzenia będzie się dzielić na zamrażarki i chłodziarki. Chłodziarki posiadają możliwość ustawienia temperatury między zerem a kilkoma stopniami, przez co żywność nie zamrozi się, a jednocześnie dzięki niskiej temperaturze nie będzie się psuła. (Izolacja natryskowa) Za to zamrażarki posiadają możliwość osiągnięcia zakresu temperatur nawet do kilkudziesięciu stopni na minusie, pozwalając tym samym na przechowywanie produktów w głębokim zamrożeniu. Wiele firm decyduje się także na realizację dużych chłodni w budynkach, będą to na przykład najróżniejsze firmy dystrybucyjne czy producenci rozmaitej żywności. Przy tego typu obiektach ważne są porządne izolacje instalacji chłodniczych i właściwe wykonanie budynku, przez co cały obiekt będzie posiadał należyte parametry energetyczne.