Kilka porad w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby prawidłowo działały, trzeba się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki poniższym poradom można zdobyć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy.

Zainteresował Cię nasz tekst? Jeżeli tak, to czytaj więcej (https://kieta.pl/kategoria-produktu/akcesoria/inne/blotniki/) o tej samej tematyce na kolejnej witrynie – odnajdziesz ją w linku pod spodem.

Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swemu firewallowi, rzeczywiście dobrze byłoby upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną przedstawione wszelkie bieżące istniejące połączenia wraz z ich statusem.

Wyrażony będzie także docelowy adres IP i numer portu. Jeśli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie muszą być użyte, należy spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wymienione nazwy docelowych hostów i programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasami na własną rękę sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, a następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.