O pociągach słów kilka

Jednym z bardzo wygodnych i szybkich metod przemieszczania się na znaczne odległości jest kolej. Niegdyś obsługiwana przez lokomotywy na parę zaś dzisiaj przez lokomotywy elektryczne albo spalinowe. Zamiana lokomotywy na elektryczną łączy się z wynalezieniem motoru elektrycznego i rozwoju sieci przesyłowej. Taki pojazd zwyczajnie był łatwiejszy w użyciu niż tradycyjny parowy. Nie było już potrzeby wożenia z sobą dużej ilości paliwa jak też wody bez jakiej lokomotywa nie zdołałaby prawidłowo działać.

Wynalezienie elektrycznego silnika w roku mniej więcej 1800 pozwoliło na rozwiązanie problemu z którym borykała się droga żelazna, mianowicie dostarczenia właściwej ilości wody na trasie .

Ten artykuł, który na tej stronie posiadamy, jest niezwykle interesujący, jednak warto ponadto zobaczyć pokrewne wiadomości – więcej pod tym linkiem.

Pozwoliło to również na stworzenie nowego wariantu przewozu miejskiego, tzw. tramwaju elektrycznego, jaki zastąpił romantyczny ale mało funkcjonalny tramwaj konny. Popychany on jest za pomocą elektrycznego silnika czyli maszyny jaka energię elektryczną zamienia na mechaniczną. Paliwo zatem prąd elektryczny może zostać dostarczany do motoru na wiele sposobów, przykładowo przy pomocy różnego typu akumulatorów czy z sieci energetycznej za pomocą kabla.

Tramwaj bądź lokomotywa elektryczna używają tej drugiej metody. Elektryczność dostarczana jest przez kabel.

silnik

Źródło: http://www.sxc.hu/

Transportują ją między innymi odbieraki prądu, zatem przyrządy o różnej budowie jakie zarazem dostarczają prąd do motoru i zapewniają ruch pojazdu bez pauz w dostawie energii. Zależnie od tego o jakim pojeździe mówimy, odbieraki prądu posiadają rozmaity kształt. Wynika to także z techniki jaka została użyta. Łatwo odbieraki prądu poznać po kształcie – te starszej generacji mają wygląd zespolonych trójkątów, z kolei te najnowocześniejsze to połowa trójkąta. Opisano je na .

Najogromniejszym problemem sprzętów zasilanych energią elektryczną w tym tramwajów i pociągów jest gwałtowny niekontrolowany wzrost napięcia w sieci, np. przez uderzenie pioruna w trakcję elektryczną. By ochronić podłączony do sieci napęd elektryczny stosuje się tzw. wyłączniki silnikowe – . Są to narzędzia które w określonych okolicznościach komputerowo odłączają napęd od sieci zapobiegając w ów sposób jego zepsuciu.