Postęp techniczny w pomiarach, czyli co współcześnie można kupić

Wielki postęp technologiczny doprowadził do tego, że teraz natknąć się można na naprawdę rozmaite gadżety. Przy czym nie wszystkie z nich to smartfony, za sprawą których z pomocą telefonu możemy także robić fotografie, słuchać muzyki oraz sprawdzać elektroniczną skrzynkę pocztową. Wiele z nich usprawnia po prostu codzienne funkcjonowanie. Wśród tych, które znalazły zastosowanie w określonych profesjach, znajduje się waga elektroniczna oraz siłomierz.

waga

Autor: Marcel Oosterwijk
Źródło: http://www.flickr.com
Waga elektroniczna (warto zobaczyć ofertę dotyczącą produktu: kamery wi fi) to gadżet, który zazwyczaj dostrzec możemy w sklepach sprzedających artykuły spożywcze. To właśnie na niej sprzedawca waży warzywa, ciasta, wędliny, mięso oraz sery. Słowem wszystko to, co dostępne jest w sprzedaży. Coraz częściej na wagę elektroniczną decydują się także panie domu, które uwielbiają własnoręcznie piec ciasta. Z jej pomocą można bowiem bardzo szybko i prosto zważyć wszystkie niezbędne składniki. Jeszcze kilka lat temu dostępne były tylko wagi elektroniczne do działania potrzebujące prądu. Wagę trzeba było po prostu podłączyć do gniazdka.

Dzisiaj kupić można również te modele, które do nieprzerwanej pracy potrzebują baterii. Wagi elektroniczne znajdujące się w sklepach mają natomiast dodatkowe akumulatory, które pozwalają na nie przerywanie pracy w sytuacji, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu. Jest to ważne, jeżeli sprzedawcy nie chcą robić przerw w sprzedaży, a tym samym nie chcą odnotowywać odczuwalnych strat. Wagi elektroniczne w sklepach połączone są z kasą fiskalną. Jest to wymóg nakładany przez polskie prawo, które ma chronić Urząd Skarbowy przed niezbyt uczciwymi sprzedawcami, którzy chcą oszukiwać na należnym podatku.

Innym urządzeniem, które może mieć dla nas zdecydowanie mniej oczywiste zastosowanie jest siłomierz. Jest to zazwyczaj małych rozmiarów przyrząd, który zrobiono tak, aby za jego pomocą możliwe było dokonanie pomiaru wartości siły, która powstaje w danym przypadku. Przyrządy tego rodzaju są w zdecydowanej większości przypadków oparte na prawie Hooke’a. Jego precyzyjne omówienie wymaga jednak niemałej ilości czasu. Siłomierz ma bardzo szerokie zastosowanie. Mało osób wie, że to właśnie dzięki niemu działały tradycyjne wagi sprężynowe. Stosowany jest również w technice i antropometrii. Siłomierz to niewielki przyrząd, który – tak samo jak waga elektroniczna – bardzo ułatwia nasze funkcjonowanie.