The Evil Within na konsole

Współcześnie gry z gatunku survival horror zaczynają być ogromnie popularne nie bez powodu – sprawnie napisany horror zapewnia niesamowitą rozrywkę, napięcie jak również wciągnięcie się w jego fabułę. Wśród amatorów tego gatunku rozrywki panuje powszechny pogląd, iż najprawdziwszymi mistrzami gatunku są japońscy twórcy – od na pierwszy rzut oka wyłącznie prostej, bo znacząco nastrojowej Ib, po The Evil Within.

gra komputerowa

Autor: BagoGames
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieje się tak nie bez powodu – Japończycy uzyskali już dawno temu znakomite miejsce w horrorowej kinematografii, która na gry mocno znacząco ma wpływ. Teraz ta świetna fabularnie gra jest dostępna dla amatorów gry na konsoli – została udostępniona na Playstation Network jest na pozór wyłącznie nieskomplikowana – główną postacią gry jest Sebastian, detektyw podróżujący do szpitala psychiatrycznego w celu rozwikłania kryminalnej zagadki. Schematy detektywistyczne zostają złamane już od samego początku – zakład przypomina bardziej gaudyjską kaplicę niż placówkę leczniczą, a tuż po udaniu się na miejsce okazuje się, że w środku nikogo nie ma (wątek przeważnie obecny w japońskich horrorach, lecz szczęśliwie jeszcze do końca wyczerpany).
Rozpoczyna się wojna nie wyłącznie z potworami, lecz też z ludzką psychiką.

Jeżeli bardzo emocjonuje Cię podnoszona w tym miejscu sprawa, dodatkowo koniecznie zobacz tekst w serwisie (http://tritex.pl/) omawiającym podobne tematy.

Autorzy znakomicie wiedzieli, co ma wpływ na klimatyczność, a, także jak najlepiej to wykorzystali – ciemne, ciasne pomieszczenia jak również gwałtowne zmiany otoczenia umieją nieźle przestraszyć gracza. Mimo obszernej ilości krwi gra absolutnie nie polega na biciu w każdego przeciwnika wokół – bohater jest sprytny i jest w stanie zrobić należyty użytek ze znalezionych przedmiotów. Ma to mimo to swoją cenę – doświadczone zdarzenia nie pozostają bez echa na jego psychikę, po pewnym czasie zaczyna nawet mieć halucynacje. Ten motyw został znakomicie rozwinięty i nie jest tylko smaczkiem dla gracza, lecz ma swoje skutki – chociażby zaburza ocenę odległości bohaterowi. Horror bez wątpienia jest godna polecenia miłośnikom mocnych, niezapomnianych wrażeń.

konsola

Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com
Wielbiciele estetyki (a szczególnie Beksińskiego) nie zawiodą się grając w ten horror – zarówno przeciwnicy, jak jak również wnętrza to prawdziwe dzieła sztuki, są mocno dopracowane i zrobione z wspaniałą precyzją; zalecane jest także granie z słuchawkami, ponieważ odgłosy są niebagatelne w dobrym odbiorze gry. Nawet najmniejsze szczegóły, takie jak anatomia lub światłocień mogą śmiało konkurować ze znanymi dziełami malarskimi, a graficy umieją wyciągnąć niezapomniane efekty ze świateł i cienia, butelkowej zieleni jak również czerni. Gra The Evil Within jest bez wątpienia mocno grywalna, klimatyczna i konsekwentna; nie bez przyczyny jest uważana za najstraszniejszą grę Shinji Mikamiego.