Ubuntu Server – wgrywanie oraz początkowe czynności na serwerze

Ubuntu Server to nic innego jak darmowa dystrybucja GNU/Linux bazująca na Debianie. Poznaczona jest do zastosowania serwerowego. Po instalacji może zawierać sploty serwera email, WWW, DNS, baz danych i wielu innych. Instalacja odbywa się w trybie tekstowym. Jest projektem rozwiniętym tuż przy Ubuntu, od którego różni się konstelacją oraz pakietami zainstalowanymi po instalacji.

Informatyk

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com
Serwer będzie wzmacniany przez około 5 lat, a skutkiem tego decydując się na instalację tego systemu posiadamy gwarancję trwałej i pewnej pracy przez ten czas. Instalację Ubuntu Server 14.04 LTS jesteśmy w stanie zrealizować korzystając z nagranego na płytę DVD obrazu .iso, lub ze złącza USB. Wyświetlacz powitalny instalacji pozwala wybrać sposób sprawdzenia Ubuntu 14.04, bądź instalację szyku na dysku twardym notebooka.

Klikamy “Zainstaluj Ubuntu” oraz język Polski po lewej stronie wyświetlonego pola. Wyświetlacz przygotowania do zainstalowania Ubuntu przynależy przygotować na partycji przynajmniej 6.4 GB przestrzeni dyskowej i podłączyć komputer do sieci. Dalej sprzątamy dysk czy go partycjonujemy, w zależności od woli. Potem instalujemy, wybieramy lokalizację, język klawiatury i stwierdzamy tożsamość eksploatatora.

Po wypełnieniu wszelkich kroków, trzeba jeszcze poczekać na dokończenie powielania plików i konfiguracji pulpitu. Jeśli chodzi o pierwsze kroki, jakie zdołamy stawiać na serwerze, to przede wszystkim wypada go ustawić. Po pierwszym zalogowaniu na serwer dobrze jest od razu go zaktualizować przez wydanie właściwego polecenia w terminalu. Po zamontowaniu właściwego języka powinniśmy zaktualizować do tego raz listę plików –

Informatyka

Autor: Sylvain Kalache
Źródło: http://www.flickr.com
Praktyczną rzeczą jest raport ssh, aby w domowym zaciszu zdalnie, bez ryzyka integrować się z naszym serwerem. Będziemy mogli zmienić nazwę hosta, lecz nie jest ona żądana do słusznej pracy Ubuntu Server.

Kiedy będziesz szukać dodatkowych danych na wątek podnoszony w opisywanym tekście, to wejdź tu analizy biznesowe – niewątpliwie te artykuły też Cię zainteresują!

Właściwie z filozofią Ubuntu, dostarczane wspólnie z systemem oprogramowanie musi być wolne. Z tego podobnie powodu nie wszystkie domyślnie obecne w systemie repozytoria są uruchomione od razu po instalacji. By uzyskać dostęp do oprogramowania o zamkniętym kodzie, a tym samym do większej liczby programów, wypada te repozytoria odblokować.