Wpływ informatyzacji na rozwój firm

Informatyzacja objęła wiele elementów życia. To wyraźna pomoc w codziennych sytuacjach, ułatwienie kontaktu (np. za pomocą najnowszych urządzeń i telefonów), ale chyba największą rewolucję informatyka przyniosła w przedsiębiorstwach. W typ tekście poruszymy ten wątek. Fabryki produkcyjne przez wiele, wiele lat miały problem dobrego zarządzania produkcją. Kilkaset pracowników w hali produkcyjnej, a także kolejne wspomagające proces produkcji wymagały nieustannego zarządzania.

klawiatura komputera

Autor: Mace Ojala
Źródło: http://www.flickr.com
Nie było to proste bez informatyki, w dzisiejszych czasach to nie do pomyślenia. Informatyczne systemy zarządzania w ogromny sposób przyczyniły się do poprawienia warunków pracy, jej usprawnienia, a przede wszystkim ogromnego przyspieszenia. Nie można dziwić się managerom, wdzięcznym technologii za postęp, jaki się dokonał. Niemniej jednak informatyka pomogła nie tylko w etapie produkcji i jej zarządzania lecz także w innych elementach funkcjonowania przedsiębiorstw – strategia it.

Jednym z takich elementów są pracownicy. Istniejący teraz program kadry i płace, w znacznej mierze ułatwia zarządzanie wynagrodzeniami, pakietami premii, a także dodatkami dla pracownika. Systemy motywacyjne są tworzone automatycznie, bez jakiegokolwiek udziału człowieka. Wszystko wykonują wyspecjalizowane komputery napędzane przez specjalistyczne oprogramowanie oraz szereg dodatków, ułatwiających pracę. Nie ulega wątpliwości, iż informatyczne systemy zarządzania to rewolucja prawie w każdym elemencie organizacji – czy to małej, czy też dużego przedsiębiorstwa – zobacz również: audyt systemu informatycznego z Softtutor. Dzięki nim praca jest o wiele bardziej efektywna, a jej efekty widoczne są przez wiele, wiele lat. Program kadry i płace to tylko jeden z elementów tego typu oprogramowania, działającego także między innymi w sferze bezpieczeństwa, zarządzania kapitałem ludzkim, czy prawnymi kwestiami.

Mówimy, że informatyka i komputery to prawdziwa, ogromna rewolucja w przedsiębiorstwach. Zdecydowanie się z tym zgadzamy. Na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat powstało tak dużo innowacji i zmian, iż na fabryki jeszcze z końcówki XX wieku patrzymy z podziwem oraz zdziwieniem jak one mogły prowadzić działalność bez zaawansowanej komputeryzacji. Proces ten pokazuje także, iż przedsiębiorstwa są bardzo elastyczne i szybko dopasowują się do warunków rynku.

Zerknij na opublikowany tekst, a niewątpliwie niesamowicie Cię zainteresuje, gdyż znajdziesz w tamtym miejscu istotne informacje odnoszące się do tego tematu.

Należy mieć to na uwadze i o tym nie zapominać, jeżeli jesteśmy właścicielami firmy.